چگونه چند ابرک را به یک‌دیگر متصل کنید؟ - حلقه ارتباطی ابر آروان

ابر آروان

زیرساخت یکپارچه ابری

۷ آبان ۱۳۹۷

چگونه چند ابرک را به یک‌دیگر متصل کنید؟

پیش‌تر در مقاله‌ی «شبکه‌ی خصوصی چیست و چه کاربردی دارد؟» با مفهوم شبکه‌ی خصوصی آشنا شدیم. در این آموزش شیوه‌‌ی راه‌اندازی شبکه‌ی خصوصی در پنل آروان را بررسی خواهیم کرد.

برای ورود به بخش شبکه‌ی خصوصی مطابق شکل زیر وارد بخش «شبکه‌ها» می‌شویم.

پنل آروان

 

به‌شکل پیش‌فرض یک شبکه به نام public دیده می‌شود که تمامی ابرک‌هایی که دارای آی‌پی اینترنتی هستند در این شبکه قرار دارند. کاربر امکان تغییر در این شبکه را نخواهد داشت و تنها می‌تواند اطلاعات ابرک‌های موجود در این شبکه را مشاهده کند. ابرک‌هایی که در این شبکه قرار دارند امکان اضافه کردن آی‌پی شناور را ندارند؛ به این دلیل که تنها ابرک‌هایی که دارای آی‌پی در Range شبکه‌ی خصوصی هستند و Gateway نیز برای آن شبکه تعریف شده باشد، امکان گرفتن آی‌پی شناور را خواهند داشت.

برای تعریف یک شبکه‌ی خصوصی جدید روی گزینه‌ی «شبکه‌ی جدید» کلیک می‌کنیم تا صفحه‌ی مربوطه باز شود.

ساخت شبکه

 

اما چگونه اطلاعات این صفحه را تکمیل کنیم؟

نام شبکه:

در این بخش برای شبکه‌ی خصوصی جدید که می‌خواهید ایجاد کنید، یک نام وارد کنید. هر نامی در این بخش می‌توانید وارد کنید.

نشانی IP:

هر شبکه‌ی خصوصی باید یک Range آی‌پی داشته باشد. یکی از Range‌های معروفی که بیش‌تر استفاده می‌شود 192.168.0.0/24 است. باید به ابرک‌هایی که در این شبکه قرار می‌گیرند آی‌پی از این Range بدهید تا بتوانند با یک‌دیگر در ارتباط باشند.

فعال‌سازی Gateway:

ابرک‌هایی که در یک شبکه‌ی خصوصی قرار می‌گیرند به‌شکل پیش‌فرض فاقد اینترنت هستند. اگر در آینده نیاز به اینترنت داشته باشند، باید یک آی‌پی شناور برای این ابرک‌‌ها تهیه شود. اما لازمه‌ی استفاده از آی‌پی شناور دارا بودن Gateway است، پس توصیه می‌شود این گزینه را فعال نگه دارید.

Gateway:

در این بخش یک نشانی آی‌پی دل‌خواه را به‌عنوان Gateway وارد کنید. فقط توجه کنید حتمن باید در رنجی باشد که در بخش «نشانی IP» وارد کردید. برای نمونه: 192.168.0.1

DHCP Pool:

اگر بخواهید ابرک‌هایی که در این شبکه قرار می‌گیرند به‌شکل خودکار آی‌پی دریافت کنند، می‌توانید یک بازه از آی‌پی که برای این شبکه در نظر گرفته‌اید را وارد کنید تا به‌شکل خودکار به ابرک‌ها واگذار شود.

DNS Name Servers:

در این بخش می‌توانید نشانی یک NameServer مانند 8.8.8.8 را وارد کنید تا به‌شکل خودکار به ابرک‌ها اعمال شود.

Host Routes:

اگر بخواهید یک روت به‌شکل خودکار به ابرک‌های داخل این شبکه اعمال شود، این بخش را تکمیل کنید.

در ادامه یک نمونه از شیوه‌ی تکمیل کردن این بخش آمده است.

ساخت شبکه ۲

درنهایت روی گزینه‌ی «ساخت شبکه» کلیک می‌کنید تا شبکه‌ی جدید ایجاد شود. پس از ساخت شبکه می‌توانید آن را مشاهده کنید.

شبکه ها

همان‌گونه که مشخص است، هنوز هیچ ابرکی در این شبکه قرار ندارد. برای اضافه کردن ابرک به این شبکه روی گزینه‌ی «افزودن ابرک» کلیک و ابرک‌های مدنظر خود را انتخاب ‌کنید.

اضافه کردن ابرک

 

حالا می‌توانیم از درون هر یک از این ابرک‌ها سایر ابرک‌هایی که در این شبکه قرار دارند را پینگ کنیم. به این ترتیب شما می‌توانید سناریو‌های مختلف را طراحی و اجرا کنید.

× برای اطلاع از آخرین اخبار و مقالات آروان عضو خبرنامه ما شوید