رکورد PTR چیست؟ - حلقه ارتباطی ابر آروان

ابر آروان

زیرساخت یکپارچه ابری

۱۹ خرداد ۱۳۹۸

رکورد PTR چیست؟

برخلاف رکورد A که مسوول نگاشت یک hostname به یک آدرس IP است، رکورد PTR مسوول نگاشت یک آدرس IP به یک  hostname است. از این رکورد برای reverse DNS lookup استفاده می‌شود.

به‌شکل خلاصه و ساده، عملکرد Reverse DNS دقیقن مخالف عملی است که DNS انجام می‌دهد. در DNS هر نام دامنه‌ای به یک آدرس IP نگاشت می‌شود پس هنگامی‌که درخواستی به یک سرور DNS مبنی‌بر دسترسی به یک سایت می‌رسد، سرور DNS در پاسخ آدرس IP آن دامنه را در قالب یک رکورد A ارسال می‌کند. اما در reverse DNS هر آدرس IP به یک نام دامنه نگاشت می‌شود پس reverse DNS در پاسخ به یک درخواست، رکورد PTR برمی‌گرداند.

معمولن reverse DNS lookup را ایمیل سرورها انجام می‌دهند. اگر ایمیل سرورها، ایمیلی را از جانب دامنه‌ای دریافت کنند که از reverse lookup پشتیبانی نمی‌کند، آن ایمیل را اسپم در نظر می‌گیرند.

نکته: Reverse DNS lookup به‌وسیله‌ی ارایه‌دهنده‌ی IP به شما (همانند RIPE و…) انجام می‌شود؛ پس اگر هنگام استفاده از محصولات رایانش ابری آروان، نیاز به تنظیم این رکورد دارید، این موضوع را در قالب تیکت برای ما ارسال کنید تا مراحل انجام این کار را برای شما انجام دهیم.

× برای اطلاع از آخرین اخبار و مقالات آروان عضو خبرنامه ما شوید