تنظیمات و سطوح عملیات Caching - حلقه ارتباطی ابر آروان

ابر آروان

زیرساخت یکپارچه ابری

۱۸ خرداد ۱۳۹۴

تنظیمات و سطوح عملیات Caching

اطلاعات وب سایت شما در داخل ابر آروان تا مدت زمانی مشخص نگهداری می شود. به این ترتیب تمامی درخواست هایی که از سوی کاربران به سمت سرور شما ارسال می شوند توسط ابر آروان پاسخ داده می شوند. در نتیجه این فرآیند پهنای بانده مصرفی شما و همچنین فشار وارده برروی سرورهایتان بسیار کاهش می یابد و در نتیجه فارغ از ویژگی های دیگری چون حفظ امنیت و ارتقای سرعت و بازدهی، در هزینه های شما به صورت چشمگیری صرفه جویی صورت می گیرد. در این مقاله تلاش خواهیم کرد توضیحات فنی بیشتری جهت آشنایی با مفاهیم caching خدمت شما ارائه کنیم.

سطح عملیات Caching

ابتدا به صورت عمومی می توانید مشخص کنید چگونه و چه فایل هایی در ابر آروان ذخیره شوند. برای این کار 4 سطح مختلف را می توانید مشخص کنید.

تنظیمات caching در آروان

خاموش

در این حالت ابر آروان تنها عبور دهنده فایل های شماست و وظایفی چون بهبود و بازنویسی داده ها و همچنین حفظ امنیت سایت شما را بر عهده خواهد داشت، بدون اینکه تلاشی برای نگهداری داده ها انجام دهد. این گزینه به هیج وجه توصیه نمی شود.

میانه

در این حالت در نظر گرفته خواهد شد که اطلاعات داخل Query String فاقد هرگونه اعتبار بوده و از لحاظ کردن آن ها چشم پوشی خواهد شد. به طور مثال اگر در سایت شما آدرس هایی همانند http://arvancloud.com/news.php?id=10 وجود دارد، این روش برای شما مناسب نخواهد بود، چون در کلیه درخواست ها تنها آدرس http://arvancloud.com/test.php در نظر گرفته شده و در نتیجه داده های متفاوت به صورت یکسان ذخیره خواهند شد. بسیاری از برنامه نویسان وب به کمک بازنویسی URL تنها اطلاعاتی را که در خروجی تاثیری ندارند را به کاربر نمایش می دهند، برای آن دسته از وب سایت ها این روش می تواند بسیار مفید باشد. به طور مثال در نظر بگیرید که در مثل بالا از این آدرس استفاده شود: http://arvancloud.com/news/10/

حرفه‌ای

این حالت مطمئن ترین روش و حالت توصیه شده توسط آروان است. در این حالت کلیه اطلاعات موجود در URL جهت ذخیره اطلاعات در ابر آروان در نظر گرفته خواهند شد. حتی در مواردی که با توجه به کاربران مختلف اطلاعات نمایش داده می شود می توان نام کاربر و یا کد کاربری او را در URL لحاظ کرد. به طور مثال: http://arvancloud.com/users/100/news.php http://arvancloud.com/news.php?news_id=10&user_id=100

پیشرفته

حالت پیشرفته، یک ویژگی منحصر به فرد و فوق العاده برای سایت های سازمان است. در این حالت اطلاعات داخل Cookie نیز جهت ذخیره نسخه های متفاوتی از اطلاعات مورد نظر قرار می گیرند. به طور مثال به جای آنکه نام کاربر و یا کد کاربری در URL لحاظ شود می تواند در یک متغییر در کوکی کاربر به هر اسمی (به طور مثال USER_ID) دخیره شود. با مشخص کردن نام این متغییر آروان قادر به تشخیص و نگهداشت نسخه های مختلف اطلاعات به کمک آن خواهد بود. در روش هایی که نسخه های مختلفی از اطلاعات جهت کاربران مختلف نگهداری می شود باید توجه داشت که حجم زیادی در ابر آروان جهت نگهداشت این اطلاعات اختصاص داده خواهد شد.

تنظیمات caching در آروان

مدت زمان نگهداری اطلاعات

یکی از سوالات مهم در اینجا این مسئله است که اطلاعات تا چه زمانی در ابر آروان نگهداری خواهند شد. برای این منظور آروان تنظیمات زیاد و پیشرفته ای را در اختیار شما قرار می دهد، اما لازم هست شما نیز اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید.

مدت زمان اعتبار اطلاعات کش شده

HTTP Header های Cache-Control جهت اطلاع سرورهای واسط و در راستای اعتبار بخشی جهت ذخیره سازی فایل ها طراحی شده اند. مهم ترین attribute در این قسمت max-ages است که مشخص می کند این فایل تا چه مدت معتبر خواهد بود. آروان به صورت پیش فرض به اطلاعات ارسال شده توسط وب سایت شما احترام می گذارد. اما می توانید به راحتی این اجازه را به آروان بدهید تا این مقادیر را بازنویسی و فایل ها را برای مدت متفاوتی در ابر خود ذخیره کند.

کش شدن اطلاعات در مرورگر

همان طور که مطلع هستید اطلاعات وب سایت شما در مرورگر کاربران نیز cache می شوند، که البته معمولا به کمک CTRL + F5 این حالت از caching قابل عبور دادن است. مدت زمان اعتبار فایل های جهت ماندگاری در کش مرورگرها در HTTP Header مربوط به آن یعنی expires دخیره می شود. در این مورد نیز آروان به صورت پیش فرض به اطلاعات وارد شده توسط وب سایت شما احترام می گذارد اما امکان تغییر آن را نیز برای شما فراهم کرده است.

دسترسی همیشگی

هنگامی که سایت شما به هر دلیلی به وضعیت آفلاین برود و یا سرور شما در دسترس نباشد، در حالت عادی کاربران دیگر قادر به مشاهده سایت شما نخواهند بود. قابلیت دسترسی همیشگی یک نسخه از آخرین هنگامی که سایت شما در دسترس است و در وضعیت آنلاین و پایدار قرار دارد در ابر آروان نگهداری می کند و هنگامی که سایت شما به هر دلیلی به وضعیت آفلاین برود و یا از دسترس خارج شود٬ آخرین نسخه از محتوای سایت شما را حتی در هنگام در دسترس نبودن سایت شما، به کاربران نمایش می دهد.

در این هنگام پیغامی در بالای صفحه برای کاربران به نمایش گذاشته می شود که بیانگر استفاده از این قابلیت است و کاربران در می بایند که سرور اصلی در دسترس نیست و تمامی اطلاعات از آخرین نسخه اطلاعات از ابر آروان برای أنها به نمایش گذاشته شده است. بلافاصله هنگامی که سرور اصلی به وضعیت پایدار خود برگردد و در دسترس باشد، ابر آروان بلافاصله کاربران را به اطلاعات لحظه ای و آنلاین سایت هدایت می کند.

اگر این قابیلت غیر فعال باشد و ابر آروان اطلاعاتی در خصوص سایتی که از دسترس خارج شده است نداشته باشد، با پیغامی مبنی بر Offline بودن سایت مورد نظر و عدم وجود Cache برای آن سایت به کاربران نمایش می دهد.

تنظیمات caching در آروان

وضعیت برنامه‌نویسی

هنگامی که برنامه نویسان در حال تغییر داده ها و اطلاعاتی همچون تصاویر٫ کدهای جاوا اسکریپت و یا CSS سایتشان هستند، با فعال کردن این حالت می توانند، بطور خیلی سریع تغییرات اعمال شده شان را مشاهده نمایند. زیرا با فعال کردن وضعیت برنامه نویسی، جهت سهولت کار برنامه نویسان در جهت دیدن این تغییرات، از کش شدن اطلاعات جلوگیری می شود و همچنین تنظیمات افزایش بازدهی نیز غیر فعال می شود.

تنظیمات پیشرفته بر پایه نوع صفحات

همان طور که در قسمت بالا توضیح داده شد بیشترین زمانی که یک فایل در سرور ذخیره می ماند زمانی است که در max-age آن مشخص شده است. در این قسمت می توان برای درخواست هایی که HTTP Status Code متفاوتی دارند، زمان کمتری را مشخص کرد.

صفحاتی که موفقیت آمیز بارگزاری می شوند

شامل کد های 200، 202، 206 و 207

صفحاتی که یافت نمی‌شوند

کد 404

صفحاتی که دیدن محتوای آن ممنوع اعلام می‌شود

کد 403

صفحاتی که آدرس آن‌ها تغییر کرده است

شامل کدهای 301 و 302

× برای اطلاع از آخرین اخبار و مقالات آروان عضو خبرنامه ما شوید