تنظیمات توزیع بار CDN‏ در پنل ابر آروان - حلقه ارتباطی ابر آروان

ابر آروان

زیرساخت یکپارچه ابری

۹ مرداد ۱۳۹۸

تنظیمات توزیع بار CDN‏ در پنل ابر آروان

به‌کمک تنظیمات توزیع بار CDN ابر آروان، می‌توان ترافیک را میان چند سرور که حاوی منابع و اطلاعات یک‌سانی هستند، توزیع کرد. با این روش، درخواست‌های دسترسی به این منابع، به‌جای یک سرور، می‌توانند به‌کمک چند سرور پاسخ داده شوند. این عمل سبب افزایش redundancy (افزونگی) و reliability (قابلیت اطمینان) می‌شود.

هنگام استفاده از محصول شبکه‌ی توزیع محتوا (CDN) ابر آروان، سرورهای ما میان سرور اصلی میزبان سایت شما و کاربران نهایی وب‌سایت/سرویس شما قرار می‌گیرند و به‌ این‌ ترتیب درخواست‌های کاربران را سرورهای لبه ابر آروان دریافت می‌کنند. حال اگر شما برای سرویس/وب‌سایت خود از چند سرور استفاده می‌کنید، عمل توزیع بار میان سرورهای اصلی میزبان سایت شما، به‌وسیله‌ی سرورهای لبه ابر آروان انجام می‌شود.

به دو روش می‌توان قابلیت توزیع بار را هنگام استفاده از محصول CDN ابر آروان، فعال کرد. در این مقاله به این دو روش پرداخته شده است.

نکته: دقت داشته باشید که هنگام استفاده از محصول CDN ابر آروان، اگر تنظیمات توزیع بار را برای محصول DNS ابری ابر آروان نیز انجام داده باشید، این تنظیمات اعمال نخواهند شد. چرا که load balancing در سطح دیگری (یعنی به‌کمک reverse proxy) انجام می‌شود.

روش نخست: استفاده از بخش فعال‌سازی

در پنل کاربری ابر آروان، به محصول شبکه‌ی توزیع محتوا (CDN)، بخش فعال‌سازی بروید و روی گزینه‌ی ویرایش روبه‌روی رکورد A مربوط به دامنه‌ی اصلی خود کلیک کنید.

توزیع بار CDN - فعال‌سازی

 

نکته: دقت داشته باشید که نماد ابر برای رکورد A مربوط به دامنه‌ی اصلی شما حتمن باید روشن باشد.

در پنجره‌ی باز شده در بخش مقدار با کلیک روی علامت + می‌توانید به‌ازای این رکورد A، آدرس‌های IP بیش‌تری تعریف و برای هر آدرس IP، وزن تعریف کنید. این وزن، مشخص‌کننده‌ی درصد ترافیک ارسالی به‌سمت آن IP خواهد بود. هرچه مقدار وزن مشخص شده برای یک IP بیش‌تر باشد به‌معنای ارسال ترافیک بیش‌تر به‌سمت آن IP است.

توزیع بار CDN - ویرایش رکورد A

 

پس از انجام این تنظیمات و زدن دکمه‌ی ذخیره، به بخش تنظیمات Origin، زیرگروه محصول شبکه‌ی توزیع محتوا (CDN) بروید. از قسمت تنظیمات Load Balancing، با کمک گزینه‌ی انتخاب نوع Load Balancing می‌توانید مشخص کنید که ترافیک ارسالی به‌سمت سرورهای اصلی میزبان سایت شما که در مرحله‌ی قبل آدرس‌های IP آن‌ها را تعریف کردید، به‌شکل نوبتی باشد یا براساس IP کاربر.

در حالت نوبتی، ترافیک به‌سمت سرورها متناسب با ترتیب تعریف سرورها و متناسب با وزنی که برای هر سرور مشخص شده، ارسال می‌شود.

توزیع بار CDN - تنظیمات Origin

 

روش دوم: استفاده از کلاستر

می‌توان مجموعه‌ای از سرورهای اصلی و وزنی که باید به هر کدام از آن‌ها اختصاص یابد را در قالب یک کلاستر تجمیع کرد، سپس با کمک این کلاستر، عمل توزیع ‌بار را برای یک URL خاص انجام داد.

برای انجام این عمل در محصول شبکه‌ی توزیع محتوا، به بخش تنظیمات Origin بروید و در بخش کلاستر سرورهای اصلی روی گزینه‌ی کلاستر جدید کلیک کنید.

توزیع بار CDN - ساخت کلاستر

 

پس از انتخاب این گزینه با پنجره‌ای مشابه تصویر زیر روبه‌رو می‌شوید.

توزیع بار CDN - کلاستر جدید

در قسمت نوع شما می‌توانید شیوه‌ی تعریف سرورها در کلاستر که براساس آدرس IP آن‌ها باشد یا براساس نام دامنه‌ی آن‌ها، مشخص کنید. در بخش نام، نامی دل‌خواه برای کلاستر خود تعیین کنید و اگر نیاز به ذکر توضیحاتی برای این کلاستر وجود دارد، می‌توانید آن‌ها را در بخش توضیحات اضافه کنید. با کمک بخش پروتکل نیز می‌توان، نوع پروتکل ارتباطی (HTTP یا HTTPS) با سرورها را تعیین کرد. اگر از این بخش گزینه‌ی خودکار را انتخاب کنید، ترافیک متناسب با درخواست کاربر که HTTP باشد یا HTTPS، به‌سمت سرورها ارسال می‌شود. پس دقت داشته باشید که اگر پورت خاصی روی یکی از سرورهای تعریف شده در کلاستر (مانند پورت HTTP یا HTTPS) بسته باشد، انتخاب این گزینه می‌تواند منجر به ایجاد اختلال در ارسال ترافیک شود.

نهایتن در بخش سرورها، می‌توانید متناسب با نوع تعریف سرورها (که براساس IP باشد یا نام DNS) سرورهایی که باید در این کلاستر قرار گیرند را تعریف کنید. برای نمونه اگر نوع را IP انتخاب کرده‌اید، در این بخش باید آدرس IP سرورهای اصلی میزبان سایت خود را وارد کنید. برای تعریف آدرس‌های IP بیش‌تر، از آیکون + استفاده کنید.

توزیع بار CDN - ساخت کلاستر جدید

 

پس از زدن دکمه‌ی ذخیره، کلاستر شما ایجاد خواهد شد.

توزیع بار CDN - ویرایش کلاستر

 

اگر در آینده قصد اضافه کردن سرور جدیدی به این کلاستر را داشتید، می‌توانید از گزینه‌ی ویرایش کلاستر استفاده کنید.

حال برای فعال کردن قابلیت توزیع بار به‌ازای یک URL مشخص، به بخش قوانین صفحات، زیرگروه محصول شبکه‌ی توزیع محتوا (CDN) بروید، روی قانون مربوط به آن URL مشخص، کلیک کنید (اگر تاکنون قانونی برای آن URL ایجاد نکرده‌اید می‌توانید به‌کمک گزینه‌ی قانون جدید، قانونی را برای آن تعریف کنید).

توزیع بار CDN - قوانین صفحات

 

درنهایت در پنجره‌ی باز شده به بخش  تنظیمات Proxy بروید و از قسمت تنظیمات Origin، کلاستر تعریفی را انتخاب کنید.

توزیع بار CDN - تنظیمات Proxy

× برای اطلاع از آخرین اخبار و مقالات آروان عضو خبرنامه ما شوید